Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Prekmurje – nova »trendy« destinacija Slovenije

Prekmurje je bilo še nekaj let nazaj tista najodročnejša regija Slovenije. Za večino je bila to dolgočasna pokrajina, kjer je sama ravnina, čisto predaleč za enodnevni izlet, pa še ljudje govorijo takšno hecno narečje, da jih praktično ne razumeš. Vse, kar nam je bilo zanimivega o Prekmurju, je bilo to, da tam živijo štorklje.

Na srečo se časi spreminjajo in tudi Prekmurje se je začelo uspešno promovirati kot turistična destinacija – za tujce kot tudi za Slovence. Sedaj je ravno to, da je pokrajina tam ravna, torej drugačna kot v preostali gričkasti in hriboviti Sloveniji, nekaj posebnega. In pa to, da je tako daleč, daje Prekmurju dodano vrednost. Skoraj si na Madžarskem, ampak še vseeno v Sloveniji. Iz Ljubljane se voziš kar dve uri, to je res dolgo. Zveni že skoraj kot eno konkretno potovanje, kajne? Seveda pa so tu še pestra naravna in kulturna dediščina ter okusna hrana ... Vse to skupaj naredi Prekmurje novo top destinacijo Slovenije.

Recimo, da sem vas prepričala, da je Prekmurje vredno obiska. Kaj pa sedaj? Kaj si v Prekmurju pogledati?

1. Murska Sobota in Expano

Glavne znamenitosti Murske Sobote so evangeličanska cerkev v neogotskem stilu (res lepa, splača se sprehoditi mimo), bar Bunker v postapokaliptičnem stilu (kot bi gledal grozljivko o Černobilu, ampak takšno kul grozljivko) ter Expano. Expano je velik paviljon, ki je bil postavljen za svetovno razstavo v Milanu leta 2015. Tam je predstavljal Slovenijo in našo kulinariko ter proizvodnjo hrane, po zaključku razstave pa so ga preselili v okolico Murske Sobote in tam sedaj krasi Soboško jezero. V Expanu imajo raznorazne projekcije o Prekmurju, hkrati pa je tudi arhitekturna znamenitost in posebnost. Kako tudi ne, ko pa je Rok sodeloval pri njegovi kreaciji.

2. Babičev mlin in rokodelski center Duo, Veržej

Priznam, tukaj delam majhno napako, saj je Veržej na drugi strani Mure, torej v Prlekiji in ne v Prekmurju. Ampak za potrebe tega prispevka ga bom opisala kar tule, pa tudi med izleto po Prekmurju z lahkoto zavijete tja.

Babičev mlin je še eden redkih delujočih mlinov na Muri. Njegova posebnost je tudi ta, da je to plavajoč mlin. Mlinsko kolo torej ni fiksno, pač pa je na neke vrste splavu in je tako vedno na gladini reke Mure. Na ta način njegovo delovanje ni odvisno od nihanja vodostaja in lahko obratuje vse dni.

V Rokodelskem centru Duo pa lahko vidite raznorazne rokodelske obrti, značilne za to področje. To vključuje lončarstvo, slamarstvo in kovaštvo. Pred centrom pa so na ogled zemljanke, tipične staroslovanske hiške.

Slovenija_Tisocletje_kulinarike_1_004.jpg

3. Beltinci in Odranci

Prekmurska imena krajev so prav zanimiva. Večina se jih konča na –ci. Beltinci, Odranci, Bodonci, Fokovci ... Beltinci in Odranci so blizu skupaj in oba kraja imata zelo zanimivi cerkvi. Predvsem tista v Odrancih ima za slovenski prostor nenavadno obliko – trojni okrogel zvonik in pestro zgodovino. Pri gradnji kupole za to cerkev se je zgodila hujša delovna nesreča in porušena kupola je pod seboj pokopala 8 delavcev. Zato je danes v cerkvi 8 stebrov (cerkvena ladja je 8-kotna), ki nosijo imena teh delavcev. Notranjost cerkve pa krasijo tudi slike znanega slovenskega slikarja Kregarja.

4. Kmetija Premoša, Turnišče

Prekmurje je znano po svojih specialitetah in ena izmed njih je tudi bučno olje. Daleč najboljšega sva poskusila na kmetiji Premoša v Turnišču. Če se ustavite pri njih, vam bodo z veseljem pokazali in razložili potek priprave bučnega olja – od buče pa do olja – potem pa vam sveže olje natočili v steklenico.

5. Lendava: stolp Vinarium in zanimiva arhitektura mesta

Lendava se nahaja v kotičku kljuna naše »kokoške« (Slovenije). Pohvali se lahko kot mesto bograča, kjer vsako leto organizirajo festival bograča, ki ga kuha in jé celo mesto. Okolica Lendave je rahlo gričevnata in preraščena z vinogradi – to so Lendavske gorice in nad njimi se ponosno dviga Vinarium – razgledni stolp, ki ponuja čudovit razgled na gričke in ravnino v daljavi. Ko boste v Lendavi, nikar ne zamudite tudi arhitekturno izredno zanimivega kulturnega centra in lendavskega gradu.

Prekmurje_izlet_Lahkih_nog_naokrog_C_RH7_4070.jpg

6. Tropski vrt z orhidejami v bližini Dobrovnika

Če si res želite malo tropov, pa ni časa, denarja ali pa možnosti za potovanje na tropsko Tajsko, potem se lahko vsaj malo tiste vlage, temperature in vonjav naužijete v tropskem vrtu pri Dobrovniku. Glavna proizvodnja tega vrta so orhideje, ki jih najdemo v vseh barvah in oblikah.

7. Lončarska vas v Filovcih

Če želite izvedeti še več o tradiciji lončarstva v Prekmurju, morate v Filovce. Na kmetiji Bojec se boste podučili o lončarstvu od začetka (nabiranja gline) pa do konca (žganja izdelkov v lončarskih pečeh). Vmes pa se boste lahko sami preizkusili v oblikovanju lončarskih izdelkov, si ogledali tipično prekmursko hišo in poskusili prekmursko gibanico.

Slovenija_Tisocletje_kulinarike_1_017.jpg

8. Bukovniško jezero z energetskimi točkami

V bližini Dobrovnika se nahaja čudovito Bukovniško jezero. Skozi gozd pred jezerom vodi res prijetna sprehajalna potka, ki ima 26 energetskih točk. Odvisno od težav, ki bi jih radi odpravili, se ustavite na za to določeni točki in tam stojte 15 minut. Ne vem, ali energetske točke res delujejo, zagotovo pa delujeta mir in spokojnost gozda. Tudi narava je lahko zelo dobro zdravilo. Ko boste obdelali vse želene energetske točke, pa si poglejte še izvir sv. Vida in seveda Bukovniško jezero. Narava tukaj je res prijetna.

9. Plečnikova cerkev v Bogojini ter cerkev v Pertoči

V Bogojini stoji Plečnikova cerkev, ki jo je opaziti že od daleč. Pač, Plečnikova arhitektura je tako specifična, da se cerkve z okroglim zvonikom in tipičnimi stebri ne da zgrešiti.

V vasi Pertoča pa se cerkev lahko pohvali z mozaiki slovenskega mojstra mozaikov p. Ivana Rupnika, ki so znani že po vsem svetu in krasijo vse pomembnejše katedrale sveta.

10. Rotunda – okrogla cerkvica

Prekmurje je res posebno kar se tiče sakralne arhitekture. Toliko različnih in zanimivih objektov lahko najdemo v tej regiji! Rotunda je relativno majhna okrogla lesena kapelica iz srednjega veka. Stoji na travniku na obrobju vasi Selo in velja za eno najstarejših stavb v Sloveniji, saj naj bi izhajala že iz 13. stoletja.

Prekmurje_izlet_Lahkih_nog_naokrog_C_RH7_4240.jpg

11. Grad Grad na Goričkem

Ali ste vedeli, da imamo v Prekmurju največji slovenski grad, imenovan kar Grad. Grad ima 356 sob – za vsak dan v letu eno. V času med drugo svetovno vojno je bil hudo poškodovan in uničen, a obnovitvena dela lepo in vztrajno vračajo gradu njegov nekdanji sijaj.

12. Moravske Toplice

Za zaključek izleta po Prekmurju pa bo verjetno prijalo kopanje ali razvajanje v Termah 3000 ali Termah Vivat v Moravskih Toplicah. Terme 3000 so znane predvsem po svojih toboganih za (velike) otroke, Terme Vivat pa so bolj za romantike in savnanje.

13. Radenci

Onkraj Mure je še en čudovit kraj: Radenci. Znan je predvsem po zdravilišču in svojih termalnih izvirih in je kot tak lahko alternativa Moravskim Toplicam. Načeloma je to bolj umirjena varianta toplic, kjer je poudarek na zdravilni mineralni vodi.

Te in še številne druge znamenitosti se skrivajo v Prekmurju in samo čakajo, da jih pridemo spoznat. Narava, kultura, okusna hrana ... Sedaj pa še nekaj praktičnih informacij za Prekmurje. Kje spati v Prekmurju in kje kaj dobrega pojesti.

Nastanitev za raziskovanje Prekmurja

Prekmurje oz. kar Pomurje ponuja najrazličnejše nastanitve za vse cenovne razrede. Youth hostel Radenci ponuja ugodno nastanitev za posameznike, pare in družine. Radenci so odlična lokacija za raziskovanje Prekmurja in tudi krajev na drugi strani Mure. Hkrati pa imate na dosegu roke tudi bazene in sprostitev v toplicah.

Hrana v Prekmurju

Midva sva najboljšo prekmursko gibanico jedla na kmetiji Bojec v Filovcih, kjer si jo lahko po predhodnem dogovoru narediš tudi sam (ob pomoči babice Bojec, ki je profesionalka za gibanico). Najboljša prekmurska vina se dobijo v Hiši vina Čuk blizu Lendave, najboljši bograč pa se dobi na festivalu bograča v Lendavi. Nedavno je bila restavracija K Rotundi v Selu uvrščena v izbor za Michelinove zvezdice, gostilna Rajh v Bakovcih pa tako bolj lokalno velja za najboljšo restavracijo v Prekmurju. Tudi Kodila v Markišavcih ne zaostaja veliko in ponuja vse tipične prekmurske jedi.

Ste že kaj lačni in željni raziskovanja lepot Prekmurja? Kar pot pod noge in gremo na izlet v Prekmurje!

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti