Najprej je bila ideja imeti svoj zemljevid sveta, ki bi ga lahko barvala ali kako drugače označevala države, ki sva jih obiskala. Narisala sva ga na steno svoje dnevne sobe in ga postopoma barvala. Potem, ko se je za zemljevid zanimalo vedno več ljudi, sva ga v tiskani obliki preko strani Lahkih nog naokrog ponudila še drugim. Ampak to je zemljevid za odrasle, otrokom prazen zemljevid ne pomeni prav veliko. Imava namreč zelo vedoželjnega nečaka, kateremu z veseljem razlagava o daljnih krajih, ki sva jih obiskala, kraje pa sva mu želela pokazati tudi na zemljevidu, vendar kar nisva našla primernega. In ker ga nisva našla, sva ga pač naredila – najin ilustrirani zemljevid sveta za otroke!
Meje držav, otokov, celin so tako natančne, kot na zemljevidu sveta za barvanje. Zato, da otroci že takoj dobijo pravo predstavo o velikosti, oddaljenosti, lokaciji in tudi sami obliki držav in celin po svetu.
Imena vseh držav, morij in celin so v slovenščini. Saj na spletu obstaja veliko otroških zemljevidov, ampak so večinoma v angleščini (ali drugih tujih jezikih). Midva pa sva želela, da otroci v Sloveniji poznajo slovenska imena držav. Naš jezik je tako bogat in zanimiv, da ga je treba negovati in otroke spodbujati k njegovi uporabi.
Slovenska ilustratorka Anja Držanič, ki se ukvarja prav z ilustracijami za otroke, je sodelovala pri nastajanju otroškega zemljevida sveta. Njene ilustracije so nekaj najlepšega in najbolj prikupnega! Ilustracije, umeščene na zemljevid, otroku preko lepote in prikupnosti zbujajo pozornost in zanimanje za določen del sveta. Zakaj je na Češkem narisano pivo? Zakaj je slon v Indiji, ali tam tudi živijo sloni? Kaj pa je to za ena žival na Novi Zelandiji? Taka in podobna vprašanja si otroci zastavljajo, ko opazujejo zemljevid. Z malo pomoči odraslih pa to lahko preide v igro. »Poišči vse polarne lisice. Namignem ti, da so kar dobro skrite.« Ali pa poišči vse kače in povej, v katerih državah si jih našel. Na tak način otrok preko igre spoznava svet in njegove lepote – živali, znamenite stavbe (kulturo, vero) ter pokrajino.
Ker morda na kakšno zanimivo otroško vprašanje tudi starši ne bodo znali odgovoriti, sva pripravila še knjižico, kjer je vsaka ilustracija z zemljevida obrazložena. Tam najdeš odgovor na vprašanje »kaj je to za ena žival na Novi Zelandiji?«. Še več, poleg tega, da je to ptič kivi, v knjižici izveš tudi, da ta ptič ne leti in je aktiven le ponoči. Poleg razlage so v knjižici tudi naloge, ki otroka spodbudijo k nadaljni vedoželjnosti, radovednosti (vprašanja v smislu »vprašaj učitelja ali starše«) ali pa ga spodbudijo, da stvari povezuje. Recimo »v tej knjižici smo že brali o rastlini, ki lahko shrani veliko količino vode – se še spomniš, katera je? Namig, poglej pod črko B«.
Otroški zemljevid sveta z ilustracijami je torej lahko učni pripomoček za učenje in povezovanje znanja, priprava na potovanje z otroki, interaktivna igra ali pa samo stenska dekoracija.
Vabljeni, da si zemljevid ogledate v spletni trgovini Lahkih nog naokrog.